Ledwo wstały, przed śniadaniem,
Bąble sobie przypomniały,
o czym w grudniu rozmawiały,
tak więc stoję przed zadaniem...
Nie negując ich pamięci,
zdrowy objaw ich rozwoju,
niechcąc szczędzić swego znoju,
nowy temat już się święci...
Grawitacja i hodowla,
mus tematy te rozdzielić,
by po równo je podzielić,
i nie liczyć mi na Nobla ...
- Dziadku obiecałeś że latem będę mogła wyhodować motyla , pamiętasz ?
- Pamiętam, nawet pamiętam o czym wówczas pomyślałem.
- A o czym pomyślałeś ?
- Pomyślałem o motylu którego cykl rozwojowy od jaja do postaci imago - czyli osiągnięcia zdolności do zachowania ciągłości gatunku jest bardzo krótki.Przygotujemy się odpowiednio tak żeby można było łatwo śledzić cały cykl. Ale z tym musimy poczekać do miesiąca sierpnia. W tym blogu motyl o którym myślę już ma miejsce, teraz tylko dla przypomnienia umieszczę tu larwę (gąsienicę) i końcówkę pędu wierzby uszatej, bowiem gąsienica ta żeruje na najmłodszej części pędu .
- Dziadku a pozwolisz nam fotografować.
- A będę miał inne wyjście ? - pozwolę, dla świętego spokoju.
*
*
- Pozostaje kwestia zjawiska grawitacji, utrzymująca Wszechświat ( z dużej literki, bo o nasz wszechświat chodzi) ,utrzymująca całą materię wszechświata w równowadze. Przygotuję zdjęcia które będą jak sądzę pomocne w zrozumieniu zagadnienia grawitacji. Ograniczymy się do naszej kuli ziemskiej, jako przykładu obowiązującego we Wszechświecie, wy przygotujecie pomarańczę i drugą z której wytnę część skórki która będzie stanowiła model atmosfery ziemskiej, zgoda ?
- Huraaa, ale fajnie.
- A skoro będzie trochę o atmosferze, to będzie też o Boeingu i posłużę się zdjęciami jakie zrobiłem z wnętrza przez okienko samolotu .
- Huraaa , ale fajnie.
- Pomarańcza niech nam symbolizuje kulę ziemską, która otoczona jest skórką,a skórka niech nam symbolizuje atmosferę , czyli powietrze którym oddychamy, atmosfera zaś kolejno składa się z pięciu warstw. My omówimy warstwy najbliższe Ziemi, Nazwy tych warstw poznacie na lekcji geografii, tutaj nie będę wam teraz tym zaprzątał głowy. Powietrze którym oddychamy składa się z mieszaniny tlenu i azotu oraz innych śladowych pierwiastków.
Nas interesuje tutaj zjawisko grawitacji które polega na powszechnym ciążeniu a to ciążenie polega na tym że wszystko co posiada masę (zatem coś waży) opada na ziemię,przykładowo Łucja biegała zbyt nieostrożnie i upadła na chodnik , a że waży 27 kg więc jej nosek zatrzymał się na kostce brukowej.Gdyby poszukać kto zawinił że nosem przywitała się z brukiem po eskimosku to zwalamy winę na grawitację. Grawitacja działa na każdej szerokości i długości geograficznej. Poruszamy ten temat nie wdając się w szerokie wyjaśnienie zjawisk, te poznacie z czasem poszerzania wiedzy. Zdjęcia które wam przedstawiłem miały wam ułatwić zrozumienie zjawiska grawitacji, nie poruszyliśmy tu tematu o gęstości atmosfery i sile z jaką działa grawitacja.
- Dziadku a pokażesz tu te chmury ?
- Pokażę, oczywiście są one nie najlepszej jakości, ale dla tak poglądowego tematu są wystarczające.
*
*
- Teraz wy Bąbelki , proszę opowiedzcie mi jak zinterpretujecie zdjęcia pod względem zjawiska grawitacji z odniesieniem się do linii horyzontu, i co ma wspólnego miejsce obserwatora od którego wykres toru przelotu raz narysujemy jako linię prostą a raz będzie to łuk.
- Ja powiem, ja powiem, nieee bo ja... Dziadkuu, weź, ona zawsze chce być pierwsza, powiedz jej !
Zrozumiały... na tym etapie wiedzy to dobry początek. tylko to 'weź' do cholery , nie umiem "wytępić'.
Poniżej wisienka na kosmicznym torcie jako smakowity kąsek do poruszanego tematu. Oczywiście nie poszerzałem tematu czego - jakiego obiektu - dotyczy zdjęcie, ono posłużyło wyłącznie do ogólniejszego , szerszego pojęcia działania grawitacji.
Zdjęcie poniżej pochodzi z Internetu -http://spaceref.com
*
*
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz